Λαογραφική έκθεση από τη Β2 τάξη

Την Πέμπτη, 21 Μαρτίου, η Β΄2 τάξη παρουσίασε ,μαζί με τη δασκάλα τους κ.Κουρτίδου Σουμέλα, λαογραφική έκθεση, με εκθέματα οικιακά σκεύη, εργαλεία και άλλα αντικείμενα οικιακής χρήσης.
Οι μαθητές συγκέντρωσαν τα παραπάνω αντικείμενα από τις οικογένειές τους, τα οποία παρουσίασαν στις οικογένειές τους, καθώς και στους συμμαθητές τους της Β΄1 τάξης. Ανάμεσα στα πολύτιμα οικογενειακά κειμήλια περιλαμβάνονταν ένδυμα των αρχών του 20ου αιώνα, υφαντά και άλλα αντικείμενα μεγάλης, συναισθηματικής κυρίως,  αξίας για τους μαθητές.
Έτσι οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με τις ρίζες τους και γνώρισαν την ιστορία, τόσο της οικογένειάς τους όσο και του τόπου τους. Συγκέντρωσαν επίσης γλωσσοδέτες, αινίγματα και παροιμίες για τους μήνες, μέρος της άυλης πολιτιστικής τους κληρονομιάς. Αποτέλεσμα της διοργάνωσης της έκθεσης από τους ίδιους ήταν η απόκτηση γνώσεων, δεξιοτήτων και θετικών στάσεων για την υλική και άυλη πολιτιστική τους κληρονομιά.

This entry was posted in Ανακοινώσεις, Δράσεις - Εκδηλώσεις, Πολιτιστικές δραστηριότητες. Bookmark the permalink.