“Ο Θησαυρός των Επαγγελμάτων” (Βιωματικό Εργαστήριο)

Ένα πολύ ενδιαφέρον βιωματικό εργαστήριο με τίτλο “Ο Κρυμμένος Θησαυρός των Επαγγελμάτων”παρακολουθήσαμε σήμερα , με τη συμμετοχή του σχολείου μας και του Δημοτικού Σχολείου Καρδαμά μέσω τηλεδιάσκεψης.Η δράση οργανώθηκε στα πλαίσια του  εθνικού προγράμματος e-twinning που πραγματοποιούμε στο σχολείο μας με τίτλο ‘Όνειρα για το μέλλον” και θέμα τα επαγγέλματα.

Ευχαριστούμε πολύ τον κύριo Σπύρο Ζαφειρόπουλο,Σύμβουλο Επαγγελματικού Προσανατολισμού, γιατί με την παρουσίαση του, έδωσε στους μαθητές μας τροφή για σκέψη,ευκαιρία για συζήτηση και ανταλλαγή ιδεών, με τρόπο βιωματικό και μέσα από ποικιλία δραστηριοτήτων.

Οι δραστηριότητες ήταν συνδεδεμένες και με την ανάπτυξη βασικών γνώσεων, δεξιοτήτων και στάσεων της καθημερινής ζωής, προκειμένου τα παιδιά να πραγματοποιήσουν ομαλά τη μετάβαση από το Δημοτικό σχολείο στο Γυμνάσιο και να αρχίσουν να σχεδιάζουν την ακαδημαϊκή και τη συνεχή επαγγελματική τους ανάπτυξη.

Ευχαριστούμε επίσης τις εκπαιδευτικούς Ελένη Πυλαρινού,Καραγιάννη Κατερίνα,Δημητρακοπούλου Μαρία  και τον εκπαιδευτικό Θοδωρή Θεοδωρόπουλο,καθώς επίσης την κυρία Κουρτίδου Σουμέλα και Σταθοπούλου Μαρία από το Δημοτικό Σχολείο Καρδαμά που βοήθησαν στην  διοργάνωση και διεξαγωγή της δράσης.

Ας ελπίσουμε και ας ευχηθούμε τα όνειρα των μαθητών μας για το μέλλον να βγουν αληθινά !

This entry was posted in Ανακοινώσεις, Δράσεις - Εκδηλώσεις, Προγράμματα. Bookmark the permalink.