Συμμετοχή στο 9o Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας

Οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας , είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν στο 9º Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, που έλαβε χώρα στο 1ο Γυμνάσιο Πύργου , την Τρίτη 9 Απριλίου.
Οι μαθητές μας παρουσίασαν την δουλειά  “Country Reports prοject” ( μπορείτε να δείτε εδώ ) που ετοίμασαν σε ομάδες στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών με την κ.Δημητρακοπούλου Μαρία,εκπαιδευτικό Αγγλικών.Πολύτιμη υπήρξε η βοήθεια της εκπαιδευτικού Πληροφορικής του σχολείου μας, κυρίας Αγαθής Ντόβα ,καθώς και η στήριξη της διευθύντριας του σχολείου μας, κυρίας Βασιλικής Θωμοπούλου.
Τα παιδιά είχαν επίσης την ευκαιρία να παρακολουθήσουν δουλειές και άλλων μαθητών από δημοτικά , γυμνάσια και λύκεια του νομού Ηλείας.Όλοι οι μαθητές ,με διαφορετικούς τρόπους και με τη βοήθεια της τεχνολογίας , πέρασαν σημαντικά μηνύματα και απέδειξαν ότι με τη συνεργασία μεταξύ τους μπορούν να δημιουργήσουν υπέροχες δουλειές ,να προβληματίσουν και να προβληματιστούν ,να διδάξουν και να διδαχτούν.Για τη συμμετοχή τους στο φεστιβάλ τα παιδιά παρέλαβαν δίπλωμα συμμετοχής.
Θέλουμε να ευχαριστήσουμε τους υπεύθυνους της διοργάνωσης του φεστιβάλ, για τη θερμή υποδοχή και φιλοξενία τους.Επίσης να πούμε ένα μεγάλο μπράβο στους μαθητές όλων των σχολείων που συμμετείχαν, καθώς και στους εκπαιδευτικούς που παροτρύνουν και βοηθούν τους μαθητές τους να συμμετέχουν σε τέτοιες αξιόλογες εκπαιδευτικές εμπειρίες.
This entry was posted in Ανακοινώσεις, Δράσεις - Εκδηλώσεις. Bookmark the permalink.