Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού

Η 20η Νοεμβρίου έχει καθιερωθεί ως «Παγκόσμια Ημέρα για τα Δικαιώματα του Παιδιού», καθώς αποτελεί την επέτειο υιοθέτησης της Σύμβασης για τα Δικαιώματα του Παιδιού από τη Γενική Συνέλευση του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών.

Με αφορμή την ημέρα αυτή, οι μαθητές της Β τάξης, με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κα Δημητρακοπούλου Μαρία και οι μαθητές του τμήματος ένταξης του σχολείου μας,  με υπεύθυνη εκπαιδευτικο την κα Χριστοπούλου Θεώνη,  συμμετείχαν σε κοινές δράσεις που είχαν ως μοναδικό στόχο να διαδωσουν το μήνυμα για έναν κόσμο αλλιώτικο,  γεμάτο αισιοδοξία,  χωρίς διακρίσεις και με σεβασμό στον ανθρωπο. Οι μαθητές και οι μαθήτριες μέσα από κατασκευές,  τραγούδια,  αυθόρμητη γραφή και κολλάζ γνώρισαν τα δικαιώματά τους και εξέφρασαν τις απόψεις τους σχετικά με την αξία που έχουν αυτα στη ζωή τους!

Το τραγούδι που επεξεργαστήκαμε  στο τμήμα ένταξης ήταν το : https://youtu.be/ZIFySEF5i68?feature=shared

Στο μάθημα των αγγλικών χρησιμοποιήσαμε σαν αφόρμιση για συζήτηση ένα βίντεο της Unicef για νεαρούς μαθητές ενώ τα παιδιά αποτύπωσαν τα δικαιώματα με ζωγραφιές και απλές λέξεις στα αγγλικά.

Κατασκευές των παιδιών

This entry was posted in Ανακοινώσεις. Bookmark the permalink.