Εκδήλωση με την συγγραφέα Αγνή Στρουμπούλη (διοργάνωση : Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων)

“Κόκκινη κλωστή δεμένη στην ανέμη τυλιγμένη

Δως της κλώτσο να γυρίσει
Παραμύθι ν’αρχινίσει!”

Το απόγευμα της Παρασκευής στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας ήρθαν και μας επισκέφθηκαν βασιλοπούλες, βασιλιάδες, φίδια, λιοντάρια, καρύδια μαγικά, από αυτά που πασπαλίζουν οι μαμάδες τα μελομακάρονα τα Χριστουγέννα!

Με την Αγνή Στρουμπούλη να ξετυλίγει το κουβάρι της αφήγησης και τον Σταύρο Παργινό στο βιολοντσέλο να ντύνει με το δοξάρι του τα λόγια, όλοι μαζί κάναμε ένα ταξίδι στη φαντασία!
Ο χώρος πλημμύρισε από ιστορίες και νότες που μας ταξίδεψαν γλυκά σε κόσμους άλλους, παραμυθένιους και ονειρικούς… Αλλά και από τα χαρούμενα πρόσωπα των μαθητών μας που το απόλαυσαν!
Τους ευχαριστούμε πολύ για την γλυκιά τους ανταπόκριση στο κάλεσμά μας. Ευχαριστούμε επίσης θερμά και τη διευθύντρια του σχολείου μας, κα Βάσω Θομωπούλου καθώς και τον σύλλογο διδασκόντων για τη στήριξη και τη βοήθεια τους σε κάθε μας εγχείρημα.
Στο τέλος της βραδιάς, και η κλήρωση του δώρου: ένα βιβλίο της κα Αγνής Στρουμπούλη με τίτλο “Ελληνικά παραμύθια με Αρειμάνιους δράκους”.  Τυχερός, ο Άλκης!
“Και ήμασταν και εμείς εκεί,
Μ’ένα κόκκινο βρακί!!!”
This entry was posted in Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων. Bookmark the permalink.