Εκδήλωση για την Ημέρα κατά του σχολικού εκφοβισμού.

Στα πλαίσια της Παγκόσμιας ημέρας κατά του σχολικού εκφοβισμού , πραγματοποιήθηκε εκδήλωση στο σχολείο μας προκειμένου να ενημερωθούν οι μαθητές μας.

Ο εκπαιδευτικός  της Γ’ τάξης κ.Διονύσιος Λάλος παρουσίασε το παραμύθι “Να είσαι ο εαυτός σου όπως ο Αμίμ”.  Θέμα του παραμυθιού ήταν ένα παιδί, που προκειμένου να γίνει αρεστό στους συμμαθητές του και για να μην τον κοροϊδεύουν προσπάθησε να αλλάξει τα πάντα επάνω του.

Ακολούθησε συζήτηση με τους μικρούς μαθητές για το νόημα του παραμυθιού και συμφώνησαν όλοι ότι πρέπει να αποδεχόμαστε τον εαυτό μας όπως είναι και ότι πραγματικοί φίλοι είναι αυτοί που μας δέχονται όπως είμαστε.

This entry was posted in Ανακοινώσεις, Δράσεις - Εκδηλώσεις. Bookmark the permalink.