An environmental project (June 2012)

Η εργασία  πραγματοποιήθηκε από την ΣΤ τάξη του 6ου Δημοτικού Σχολείου Αμαλιάδας και  είχε ως σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών για το περιβάλλον και τους κινδύνους που διατρέχει. Για τον σκοπό αυτό χώρισα τα παιδιά σε τέσσερις ομάδες:

Ομάδα 1) recycling

Ομάδα 2) water

Ομάδα 3) forest

Ομάδα 4) ozone layer

Η παρουσίαση της εργασίας  περιελάμβανε: προβολή power point, θεατρικά σκετς, τραγούδια σχετικά με το περιβάλλον, καθώς και μια έκθεση με σχετικές αφίσες που έφτιαξαν τα παιδιά. Στο περιθώριο της εργασίας επισκεφτήκαμε τις εγκαταστάσεις του βιολογικού καθαρισμού Αμαλιάδας. Επίσης τα  παιδιά κατασκεύασαν κάδους ανακύκλωσης για κάθε τάξη του σχολείου και ταμπέλες με μηνύματα για το νερό.

Η εργασία πραγματοποιήθηκε στην αγγλική γλώσσα και ξεκίνησε όταν τα παιδιά φοιτούσαν στην Ε  τάξη ( με βάση την ενότητα 5 του βιβλίου των αγγλικών της Ε τάξης) και ολοκληρώθηκε με την παρουσίαση στην ΣΤ τάξη που περιελάμβανε αγγλικά αλλά και ελληνικά προκειμένου να γίνει κατανοητή και από τους μαθητές των μικρότερων τάξεων του σχολείου.

This entry was posted in Δράσεις - Εκδηλώσεις. Bookmark the permalink.