Γ Τάξη

DSCI0086

Εκπαιδευτικές δραστηριότητες και υλικό.

Για τη διδασκαλία του κειμενικού είδους της επιστολής ζητήθηκε από τους μαθητές να γράψουν μια επιστολή στον αγαπημένο άγιο των παιδιών ,τον  Άγιο Βασίλη. Τοποθετήθηκε στην τάξη ένα γραμματοκιβώτιο από τα ΕΛ.ΤΑ, το  οποίο μας έφερε ένας γονέας, υπάλληλος των ΕΛ.ΤΑ και  μοιράστηκε στους μαθητές φάκελος με πληρωμένο τέλος.

Οι μαθητές διαπίστωσαν τη δομή της επιστολής όταν αλλάζει το επικοινωνιακό πλαίσιο (ανεπίσημο ύφος).Ήδη είχαν ασκηθεί στη γραφή επιστολής με επίσημο ύφος ,προς το δήμαρχο της πόλης.

Οι  μαθητές μετά τις γιορτές έλαβαν απάντηση από τον αγαπημένο τους Άγιο. Αναζήτησαν πληροφορίες  για τον  ΄Αγιο-Βασίλη, τις οποίες θα σας παρουσιάσουμε στη γιορτή που διοργανώνει η τάξη μας για τους τρεις Ιεράρχες στις 30 Ιανουαρίου.