Αγγλικά Γ τάξη

Εκπαιδευτικές δραστηριότητες και υλικό.

Με πολλή φαντασία και κέφι τα παιδιά της Γ τάξης δημιούργησαν τα δικά τους Alphabet Books!

ΣT τάξη - 6th Grade

A very easy way to create crossword puzzles! You can play on line or print them and use them in class so as to revise vocabulary in Unit 1. The students created their own crosswords using the following link http://www.abcya.com/crossword_puzzle_maker.htm

Το χριστουγεννιάτικο δέντρο της Έκτης τάξης!!

We used green ribbon and wrote our wihes for Christmas on it!

chistmas tree 6th

Χριστουγεννιάτικα στολίδια της Πέμπτης τάξης!!

We used green ribbon and wrote our wihes for Christmas on it!

decorations 5th

Χριστουγεννιάτικες κάρτες Τρίτης τάξης!!

Just a few of our Christmas cards with lots of glitter and...imagination!

chistmas cards 3rd 1   christmas cards 3rd 2   christmas card 3rd 3

christmas cards 3rd 4   christmas cards 3rd 5

Interview with Larry Turner

Οι μαθητές της Ε Τάξης του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να πάρουν συνέντευξη ,στα αγγλικά ,από τον επαγγελματία παίκτη της ομάδας μπάσκετ του Κοροίβου Larry Turner

Το project που πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στο χώρο του σχολείου μας στα πλαίσια του μαθήματος των αγγλικών,είχε πολλαπλή χρησιμότητα
- τα παιδιά εξασκήθηκαν με ευχάριστο τρόπο στο σχηματισμό ερωτήσεων σε Απλό Ενεστώτα (Simple Present - questions Unit 2 , Lesson 2 ,5th grade Coursebook)
- μάζεψαν υλικό για τις διατροφικές συνήθειες ενός αθλητή. Το υλικό θα τους χρησιμεύσει στο Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για την διατροφή που δουλεύουν παράλληλα .
-κατανόησαν την χρησιμότητα της ξένης γλώσσας  (real life situation)
- ανέπτυξαν τις κοινωνικές τους δεξιότητες (social skills)
Ευχαριστούμε τους συναδέλφους δασκάλους της Ε τάξης και το γυμναστή του σχολείου μας που στήριξαν την προσπάθεια των παιδιών και συνεργάστηκαν άψογα με την εκπαιδευτικό των Αγγλικών, κάνοντας πράξη την διαθεματική διδασκαλία.
Ευχαριστούμε φυσικά και την ομάδα του Κοροίβου και ιδιαίτερα τον Larry Turner για την συνέντευξη.

interview

4th grade Travelling across Europe with my students!

DSC08259   DSC08261  DSC08263

DSC08264   DSC08279   DSC08281

more monsters- 6th grade

DSC08245   DSC08246   DSC08250

DSC08251    DSC08252

6th Grade

Monsters,strange creatures,fairies and comic heroes made by the students,accompanied by a short description!Best way to compare and contrast using the adjectives we learned!

DSC08233 Αντίγραφο
DSC08231 Αντίγραφο