Λίγα λόγια για την ιστορία του σχολείου μας...

To  6ο Δημοτικό Αμαλιάδας  ιδρύθηκε το 1929-1930  με  οργανικότητα 4/θεσιου Δημοτικού Σχολείου και προήλθε  από συγχώνευση  του  3ου  Δημοτικού Θηλέων  και του  4ου Δημοτικού  Αρρένων.   Κατά  το  σχολικό  έτος 1938-39 προήχθη από 4/θέσιο σε 5/ θέσιο. Το 1953  το σχολείο  προήχθη σε  7/θέσιο, το 1963  προήχθη σε  8/θέσιο και το 1965  σε 9/θέσιο. Το  1970 υποβιβάστηκε  σε 8/θέσιο και το 1972 σε 6/θέσιο. Μετά τη  συγχώνευση  με  το    7ο  Δημοτικό  το  6ο  Δημοτικό  Σχολείο Αμαλιάδας λειτουργεί  ως  12/θέσιο.   Από την  ίδρυσή  του  στεγάστηκε  σε διάφορα ιδιωτικά σχολεία  με μίσθωση  (Σιγαλού, Παναγιωτόπουλου, Βασιλικόπουλου). Από  το  1983  στεγάστηκε  σε  ιδιόκτητο  δημόσιο κτίριο  όπου  στεγάζεται  μέχρι  σήμερα.

Το  σχολείο μας ευρίσκεται σε οικόπεδο 6,5 στρεμμάτων περίπου και στην αυλή του φιλοξενεί το 3ο  2/θέσιο Νηπιαγωγείο. Αποτελείται από 12  αίθουσες  διδασκαλίας,  αίθουσα   του  Τμήματος  Ένταξης, αίθουσα  Πολλαπλών χρήσεων, Εργαστήρι  υπολογιστών και τα γραφεία της  Διεύθυνσης και  του  Διδακτικού  προσωπικού.

Οι  διευθυντές  του  6ου   Δημοτικού  Σχολείου  ήταν

Β. Παπαδιονυσίου