Ασφάλεια στο διαδίκτυο, το γαϊτανάκι.

PICT0923

Με αφορμή την ημέρα του ασφαλούς διαδικτύου, οι μαθητές συμμετείχαν σε σχετική έρευνα για την ασφάλεια στο διαδίκτυο, παρακολούθησαν αντίστοιχες ταινίες, δημιούργησαν σχετικές κατασκευές στο μάθημα των εικαστικών για να περάσουν το μήνυμα, ότι πρέπει να περνούν περισσότερη ώρα και να αφιερώνουν χρόνο στο παιχνίδι της γειτονιάς, με τους γονείς τους και λιγότερο στον εικονικό ψηφιακό κόσμο. στόχος είναι οι μαθητές να προσεγγίσουν κριτικά την επικοινωνία στις μέρες μας.

Το Σάββατο, 14 Φεβρουαρίου, οι μαθητές της Γ τάξης, αλλά και με τη συμμετοχή αρκετών άλλων μαθητών του σχολείου μας, στα πλαίσια των εκδηλώσεων για τις Απόκριες 2015 και σε συνεργασία με το Δήμο Ήλιδας και το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του 6ου Δημοτικού Σχολείου Αμαλιάδας, χόρεψαν το γαϊτανάκι στα λαμπαδοπερπατήματα 2015.

Αρχική Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Ασφάλεια στο διαδίκτυο, το γαϊτανάκι.