MERKOURI 1

Εκπαιδευτική επίσκεψη πραγματοποίησε η Γ τάξη στο Κτήμα Μερκούρη στα πλαίσια των μαθημάτων της ιστορίας και της Μελέτης σχετικά με την διατροφή και το εμπόριο τω Ελλήνων.

Το Κτήμα Μερκούρη βρίσκεται στο Κορακοχώρι Ηλείας, 2χλμ. από το Κατάκολο, σε μια υπέροχη καταπράσινη τοποθεσία, δίπλα σε έναν πανέμορφο κολπίσκο. Το κτήμα ιδρύθηκε το 1864, όταν ο Θεόδωρος Μερκούρης, κοσμοπολίτης και ιδιαίτερα ικανός επιχειρηματίας με δράση στη Βόρεια Ιταλία και κυρίως στην Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου, αγόρασε από παραχώρηση εθνικών γαιών τις εκτάσεις που στη συνέχεια αποτέλεσαν το Κτήμα Μερκούρη. Από το 1987, με την 3η και 4η γενιά της οικογένειας αρχίζει μια νέα, συστηματική προσπάθεια για την αναβίωση της οινοπαραγωγικής δραστηριότητας του κτήματος με παραγωγή τυποποιημένων κρασιών. Στα πλαίσια αυτής της προσπάθειας ανασυγκροτούνται, εκσυγχρονίζονται και επεκτείνονται οι παλιές εγκαταστάσεις του οινοποιείου και ανανεώνονται οι αμπελώνες με νέες φυτεύσεις, ενώ το Κτήμα Μερκούρη από το 1992 παίρνει τη μορφή μιάς οικογενειακής ανώνυμης εταιρείας.

MERKOURI 2

Στο Μουσείο Αρχαίων Ελληνικών Μουσικών Οργάνων και Παιχνιδιών οι μαθητές ήρθαν σε επαφή με 42 ανακατασκευασμένα μουσικά όργανα των αρχαίων Ελλήνων, όπως το μονόχορδο, ο ελικώνας και το σύντονο του Πυθαγόρα, η λύρα του Ερμή, η πανδούρα, η ελληνική φόρμιγγα, η σύριγξ του Πανός, η ύδραυλις του Κτησιβίου και πολλά άλλα.

Όλα τα εκθέματα και το υποστηρικτικό τους υλικό έχουν δημιουργηθεί από τον Κώστα Κοτσανά, κατόπιν 25χρονης έρευνας και μελέτης. Πολλά από τα εκθέματα συνοδεύονταν από οπτικοακουστικό υλικό ή ήταν διαδραστικά. Έτσι, με έναν πιο διασκεδαστικό τρόπο, μας έφεραν πιο κοντά στην άγνωστη αυτή πτυχή του αρχαιοελληνικού πολιτισμού. Με λίγα λόγια, για ακόμη μια φορά, περάσαμε υπέροχα!!

ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ 1  ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ 2

ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ 3

Αρχική Δραστηριότητες Εκπαιδευτικές Εκπαιδευτική Επίσκεψη στο Κτήμα Μερκούρη και στο Μουσείο Αρχαίων Μουσικών Οργάνων