Επίσκεψη στον Ερυθρό Σταυρό

EES

Την Πέμπτη 18 Δεκεμβρίου το Σχολείο μας πραγματοποίησε άλλη μια επίσκεψη, αυτή την φορά στον Ερυθρό Σταυρό.

Στην αρχή κάποιοι μαθητές μας τρομοκρατήθηκαν στη θέα των κόκκινων στολών με το σταυρό, φοβούμενοι ότι επρόκειτο για εμβολιασμό!

Είχαμε βλέπετε τη χαρά να μας φιλοξενήσουν τα μέλη του τμήματος των Σαμαρειτών του Ερυθρού Σταυρού Αμαλιάδας. Το τμήμα Αμαλιάδας αποδέχτηκε την πρόσκληση του Σχολείου και οι υπεύθυνοι Σαμαρείτες του Ερυθρού Σταυρού μας μίλησαν για το πνεύμα του εθελοντισμού, καθώς για τις τεχνικές πρώτων Βοηθειών, αλλά και για την υγιεινή των δοντιών, πληροφορίες σίγουρα χρήσιμες για τον καθένα μας. Όλοι οι μαθητές μας, κατά ομολογία, παρακολούθησαν αυτές τις δυο διδακτικές ώρες με μεγάλο ενδιαφέρον.

Στο τέλος οι μαθητές μας άφησαν στο Τμήμα Ερυθρού Σταυρού Αμαλιάδας, ρούχα, φαγητά και παιχνίδια, που είχαν συγκεντρώσει, ώστε να αξιοποιηθούν από τον Ερυθρό Σταυρό.

Αρχική Δραστηριότητες Εκδρομές Επίσκεψη στον Ερυθρό Σταυρό