Ολοήμερο Τμήμα

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΧΡ 1

ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΤΜΗΜΑ

Ο μήνας Δεκέμβριος είναι ένας μήνας αφιερωμένος σε μία από τις ωραιότερες γιορτές του χρόνου, αυτή των Χριστουγέννων. Μικροί και μεγάλοι με ανυπομονησία περιμένουν τα Χριστούγεννα, τη γιορτή της αγάπης, της ζεστασιάς και των δώρων.

Τα παιδιά του ολοήμερου τμήματος του σχολείου με αγάπη, φροντίδα και πολλά χαμόγελα προσπάθησαν να μεταφέρουν το γιορτινό κλίμα στο σχολείο και να εκφράσουν τη χαρά και το μεράκι τους μέσα από ποικίλες δραστηριότητες.

• Δημιουργήσαμε τα χειροποίητα χριστουγεννιάτικα στολίδια μας με αλεύρι, αλάτι και κανέλα.

Αρχικά ετοιμάσαμε τη ζύμη μας με απλά υλικά, φτιάξαμε τα σχέδιά των στολιδιών μας και τα ψήσαμε, προκειμένου να στεγνώσουν πιο γρήγορα.

Στη συνέχεια τα βάψαμε με πινέλα και μπογιές.

Έπειτα τα στολίσαμε με μπόλικη χρυσόσκονη.

Βάλαμε τα κορδονάκια και τα στολίδια μας ήταν έτοιμα για να τα κρεμάσουμε στο χριστουγεννιάτικο δέντρο μας!!

Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό!!

• Φτιάξαμε χριστουγεννιάτικες χιονόμπαλες για να μας θυμίζουν τη μαγεία των Χριστουγέννων.
  • Δημιουργήσαμε χριστουγεννιάτικες κάρτες με χαρτόνια και τις παλάμες των χεριών μας και γράψαμε όμορφες ευχές.
  • Φτιάξαμε τα χριστουγεννιάτικα σουπλά μας, τα οποία θα μας κρατάνε συντροφιά κατά τη διάρκεια του γεύματος μας, τις ημέρες των Χριστουγέννων, όπου δε θα τρώμε όλοι μαζί.
  • Είδαμε παιδικές χριστουγεννιάτικες ταινίες που μας μετέφεραν σε μια πραγματικά ζεστή χριστουγεννιάτικη ατμόσφαιρα.

Ευχόμαστε σε όλους Καλά Χριστούγεννα και Καλή Χρονιά με υγεία, αγάπη και πολλά χαμόγελα.

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΧΡ 2

ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΧΡ 3                   ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΧΡ 4

ΟΛΗΜΕΡΟ ΧΡ 5                  ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΧΡ 6

Καλές Απόκριες

από τους μαθητές και τις μαθήτριες

του Ολοήμερου Τμήματος

DSC 0456      DSC 0458    DSC 0459

ΤΟ ΕΘΙΜΟ ΤΟΥ ΧΑΡΤΑΕΤΟΥ

Η Καθαρά Δευτέρα είναι μια μέρα που σηματοδοτεί το τέλος της Αποκριάς και την αρχή της Σαρακοστής. Ένα από τα σημαντικότερα έθιμα που συναντάμε την Καθαρά Δευτέρα στη χώρα μας είναι το πέταγμα του χαρταετού, ο οποίος συμβολίζει το πέταγμα του ανθρώπινου πνεύματος στα ουράνια.

Τα παιδιά του Ολοήμερου Τμήματος δημιούργησαν τους δικούς τους μικρούς χαρταετούς με απλά υλικά και είναι έτοιμα να υποδεχτούν την πρώτη ημέρα της Σαρακοστής.

Η υπεύθυνη του Ολοήμερου Τμήματος

Αντωνοπούλου Αγνή

DSC 0462  DSC 0465  DSC 0466

6 ΜΑΡΤΙΟΥ

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΑΣ

Η σχολική βία ή αλλιώς σχολικός εκφοβισμός είναι ένα κοινωνικό φαινόμενο που αποτελεί πραγματικότητα εδώ και πολλά χρόνια. Ωστόσο, τις τελευταίες δεκαετίες το φαινόμενο αυτό έχει αρχίσει να παίρνει μεγαλύτερες διαστάσεις τόσο στην Ελλάδα, όσο και σε παγκόσμιο επίπεδο. Για το λόγο αυτό η ημέρα 6 Μαρτίου έχει καθιερωθεί παγκόσμια, ως η ημέρα κατά της σχολικής βίας.

Τα παιδιά του Ολοήμερου Τμήματος δημιούργησαν τη δική τους αφίσα, εκφράζοντας την επιθυμία τους να ζουν σε ένα σχολείο γεμάτο χαρά, συνεργασία και σεβασμό, μακριά από αρνητικά συναισθήματα (φόβου και λύπης), καθώς και από καταστάσεις επιθετικότητας (σωματικής και λεκτικής). Το σχολείο οφείλει να είναι ένας χώρος έκφρασης, χαράς και δημιουργικότητας και όχι ένας χώρος έκφρασης οποιασδήποτε μορφής βίας.

Η υπεύθυνη του Ολοήμερου Τμήματος

Αντωνοπούλου Αγνή