Επίσκεψη στο Δημαρχείο

DHMARXEIO

Επίσκεψη στο Δημαρχείο.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης, και των σχεδίων εργασίας «σκέφτομαι, πράττω υπάρχω, ως πολίτης». Σκοπός της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση των μαθητών σχετικά με τη λειτουργία ενός δημαρχείου και του Δημοτικού Συμβουλίου, αλλά και τις ευθύνες που θα πρέπει να αναλαμβάνει ένας πολίτης μέσα σε μία πολιτισμένη κοινωνία.

Τους μαθητές υποδέχτηκε και ξενάγησε στο δημαρχείο, ο κ. Δήμαρχος κ. Χριστοδουλόπουλος Χρήστος, ο οποίος και άκουσε τις ιδέες, προτάσεις αλλά και τα παράπονα των μικρών μαθητών. Οι μαθητές μάλιστα κάθισαν στα έδρανα του δημοτικού συμβουλίου και πραγματοποίησαν την πρώτη άτυπη συνεδρίαση μαθητικού δημοτικού συμβουλίου, ψηφίζοντας και σχετική πρόταση για τον ρόλο του πολίτη: «να αγαπάς την ευθύνη, ¨να λες εγώ μονάχος μου θα σώσω τον κόσμο, αν δεν σωθεί εγώ θα φταίω».