Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Πατρών

Σήμερα Δευτέρα , 4  Μαρτίου, στα πλαίσια του προγράμματος “Τα σχολεία πηγαίνουν Πανεπιστήμιο” , οι μαθητές των τάξεων της Γ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ επισκέφτηκαν το πανεπιστήμιο Πατρών. Συγκεκριμένα η Γ΄τάξη επισκέφτηκε το Τμήμα Γεωλογίας όπου παρακολούθησαν μια ενότητα με τίτλο “Ο κύκλος του νερού” ενώ  είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά μια έκθεση με δείγματα μετάλλων.

Οι τάξεις Ε΄ και ΣΤ΄ επισκέφτηκαν τα εργαστήρια του Τμήματος Χημείας του πανεπιστημίου, όπου παρακολούθησαν τις ενότητες “Η δομή της ύλης” και “Οξέα ,βάσεις ,άλατα” αντίστοιχα. Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν αλλά  και να συμμετέχουν σε ομάδες στη διενέργεια πειραμάτων με τη πολύτιμη βοήθεια του προσωπικού του εργαστηρίου.

Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν τόσο με το υλικό όσο και με τη περιήγηση τους στο χώρο του πανεπιστημίου Πατρών και βίωσαν μια αρκετά αξιόλογη εκπαιδευτική εμπειρία.

This entry was posted in Ανακοινώσεις, Δράσεις - Εκδηλώσεις, Εκδρομές, Προγράμματα. Bookmark the permalink.