Δράση για τον σχολικό εκφοβισμό

Στις 6 Μαρτίου  είναι   Παγκόσμια μέρα αφιερωμένη ενάντια στη βία. Στο σχολείο μας  χθες  Τρίτη ,οι μαθητές  χωρίστηκαν σε δυο  ομάδες ανά τάξεις και με τον συντονισμό της ψυχολόγου κ. Ε. Κωνσταντοπούλου και της κοινωνικής λειτουργού κ. Ν. Τσοκανά συζήτησαν το θέμα.  Αφού είδαν ένα ολιγόλεπτο   video  που μιλούσε για τον σχολικό εκφοβισμό  αποπειράθηκε :

• να διευκρινιστεί  ο όρος  σχολικός εκφοβισμός
  • τα αίτια του φαινομένου
  • η διάκριση του εκφοβισμού από τις συνήθεις συγκρούσεις
  • και πώς οι μαθητές μπορούν να προστατεύσουν και να βοηθήσουν το θετικό κλίμα  μέσα στο σχολείο.

Φάνηκε πως ενδιέφερε τους μαθητές το θέμα και θα  γίνουν και ανά τμήματα  ανάλογες συζητήσεις, για να έχουν την ευκαιρία να πουν τις εμπειρίες τους και τα προβλήματά τους.   Επιπλέον τέλη Απριλίου θα πραγματοποιηθεί και συνάντηση με τους γονείς με συντονίστρια την ψυχολόγο του σχολείου μας.

This entry was posted in Δράσεις - Εκδηλώσεις. Bookmark the permalink.